Anasayfa / Genel / Kadınlar için Erken Emeklilik

Kadınlar için Erken Emeklilik

Çocuk sahibi olup kariyerini sürdürmek isteyen anneler için müjdeli bir haber var. Son torba yasası ile birlikte 3 çocuk sınırına kadar borçlanıp 6 yıl 2160 gün kazanma fırsatı elde etti.

Yaşamını rahat sürdürebilmek yada ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan bayanların son torba yasası ile birlikte sevinçli haber almaları muhtemel bir gerçek. Hem çalışarak hem de çocuğu olan kadın doğum borçlanması yöntemi sayesinde 6 sene daha erken emekli olabiliyor. Sigorta olduktan sonra dünyaya gelen 3 çocuk için doğum borçlanması torba yasayla birlikte hayatımıza girmişti. Her çocuk için 2 ‘şer yıldan 3 çocuğa kadar 6 yıl borçlanma imkanı mevcut.  Bunlara göre 3 çocuk için bir anne 6 sene yani 2160 gün artı prim kazanabiliyor. Yasanın bayanların çocuklarıyla daha erken ilgilenebilmesi ve onların iki işi olduğu için bir an evvel rahata kavuşmalarını hedefliyor. Bu sayede çocuklu çalışan anneler için de çalışmanın sonu daha yakın bir hedef haline geliyor. Kadınlar için erken emeklilik müjdesi bu şekilde verilebilir.

Kendi başına primlerle bunu tamamlamış olduğunda yaşı da eğer bu pozisyona uygunsa 6 yıl çalışıp beklemeden erken emekli olabiliyor. Doğum borçlanmasının üç şartı bulunuyor. İlk şart çocukların sigortalı olduktan sonra doğmuş olması gerekiyor. Ardından çocuğun yaşaması gerekiyor. Bir diğer koşulsa borçlanacak dönemde çalışmıyor olmak isteniyor. Bu üç şart sağlandıktan sonra bu koşulları taşıyan her anne erken emeklilik ayrıcalığından dolayısıyla faydalanabilir. Doğum borçlanmasını başlatmak içn SGK’ya başvuru yapmak şu anda ki şartlar için yeterlidir. Yapılan hesap ile sonunda ödeme gerçekleşiyor ve primler temin edilmiş oluyor.

Erkekler için erken emeklilik koşulu bu pozisyonda şuan için geçerli olmasa da bayanlar için bu kural şuanda geçerli kılındı. Bu sayede çocukları olan bayanlara belli başlı ayrıcalıklar tanınarak onların isteklerini daha erken zamana almış oluyor devlet bu sayede.

Bir önceki yazımız olan Oyun Sektörü Finansal Anlamda Uçuşa Geçti başlıklı makalemizde mobil oyun, mobil oyun sektörü ve online mobil oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

WordPress İle İş Dünyası

Günümüz iş dünyasında artık pek çok sektör işini internete taşımaktadır. Bunun için tüm diğer işletmecilerin yapmış olduğu gibi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir