Anasayfa / Masaüstü Programlama / Milli İşletim Sistemi Pardus Yayılıyor

Milli İşletim Sistemi Pardus Yayılıyor

TÜBİTAK bazında geliştirilen ve uzun süreden bu yana önemli güncellemelerin yapıldığı işletim sistemi pek çok farklı özelliği barındırıyor. Pardus için daha çok kullanım alanının yaratılması adına son dönemlerde hükümet tarafınca da önemli çalışmalar yürütülürken özellikle kamu kuruluş ve kuruluşlarında Pardus işletim sistemine geçiş yapılacağı duyurulmuştu.

Geçtiğimiz günlerde meydana getirilen bu açıklamanın arkasından Pardus kullanım oranlarınım ciddi oranda artması beklenirken Havelsan gibi önemli kurumların da Pardus’a geçeceği duyuruldu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ERP şirketi CPM Yazılım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut Türkiye’de yürütülen yerli yazılım kullanma çalışmalarını desteklediğini söylemiş oldu. Dünya ile yarışabilir hale gelmesi adına ne olursa olsun Türkiye’de kapsamlı bir değişimin yapılması gerektiğini söyleyen Recep Palamut, Pardus’un açık kaynaklı bir yazılım olduğu için virüs bulaşması benzer biçimde herhangi bir ihtimalin de olmadığını söyledi. Bu bakımdan daha güvenli ve stabil bir işletim sisteminin kullanılması adına Pardus ön plana çıkarken kişiler bireysel olarak da Pardus işletim sistemine geçebilecek.

Bir önceki yazımız olan Eyüp Belediyesi Artık Pardus Kullanıyor! başlıklı makalemizde eyüp belediyesi artık pardus kullanıyor, eyüp belediyesi dışa bağımlılığı azalttı ve eyüp belediyesi pardusa geçti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Eyüp Belediyesi Artık Pardus Kullanıyor!

Türkiye’de bilinen yerli işletim sistemi ünvanıyla tanınmış olan Pardus için son zamanlarda ilgi büyüme yolunda …

İlk Yorum

  1. Ripbyrustavi02

    Bir okuldada kullanımına başlanılmıştı, gözardı edilmemesi gereken bir şey var oda linux olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir