Anasayfa / Genel / II. Abdülhamid Han’ın Sözleri

II. Abdülhamid Han’ın Sözleri

Ahamid

II.Abdülhamid Han’a Atfedilmiş Sıfatlar:

“Son İmparator” Turgut Özakman

“Ulu Hakan” – Necip Fazıl Kısakürek

“Gök Sultan” – Nihal Atsız

“Kızıl Sultan” – Yahudiler, Ermeniler ve Batılılar

“Asker Yaşatan Sultan” – Kürt aşiretleri arasında.

II.Abdülhamid Han’ın tarihe geçen sözleri:

33 sene devletim ve milletim için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah, bunu muhakeme edecek ise Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl bulduysam öyle teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Allah’ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara çarşaf örmek istediler ve muvaffak da oldular.

Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.

Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.

Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor!

Düşmanın kurtuluş reçetesi öldürmek içindir. Esaretin bir çeşidi de borçlandırmadır.

Millet birbirini kırıp geçireceğine bırakın beni öldürsün.

Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir.

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!
(Filistin’in kendilerine satılması karşılığında Osmanlı’nın bütün borçlarını tasfiye etmeyi taahhüt eden Yahudilerin önderi Theodore Herzl’a.)

Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.

İcabı halinde donanmayı kaybetmemek için canımı vermeye hazırım.

Ha kendi evlatlarım, ha millet farkı yoktur.

Ben Bizans İmparatoru Konstantin’den daha az haysiyetli değilim. Biraderim hazretlerine (V. Mehmet Reşat) bağlılığımı arzediniz. İstanbul’dan çıkmam! Kendisinin de çıkmamasını atalarımızın şerefi adına istirham ederim!
(Çanakkale Savaşı sırasında her ihtimale karşı saltanatı Eskişehir’e taşımaya hazırlanan ve Abdülhamit’i İstanbul’da bırakmayıp yanında götürmek isteyen Sultan V. Mehmet Reşat’a, Başmabeyinci Tevfik Paşa aracılığıyla gönderdiği cevap.)

Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.

Biz her şey olabiliriz. Cahil, tecrübesiz, hatalı bir siyasete kapılmış olabilir ve zararlar da verebiliriz ama Osmanoğulları olarak nasıl vatan haini olabiliriz?

Bir önceki yazımız olan Tasarımlarınız İçin Uyumlu Renkler başlıklı makalemizde Flat renkler, renk kodları ve uyumlu renk seçimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

WordPress İle İş Dünyası

Günümüz iş dünyasında artık pek çok sektör işini internete taşımaktadır. Bunun için tüm diğer işletmecilerin yapmış olduğu gibi bir …

3 Yorumlar

  1. Sultan II. Abdülhamid Han hazretlerini keşke doğru anlayabilsek… Aslında sadece bu sözleri bile onun ne kadar ‘Ulu’ bir Hakan olduğunu anlamaya yeter.
    Özellikle Filistin’i parayla satın almaya gelen Teodor Herzl’e söylediği söz çok önemli. “Kan ile alınan topraklar para ile satılamaz !” Burda önemli bir ayrıntı da sözü söylediği kişi olan T. Herzl ! Herzl siyonizmin kurucudur. Siyonizmin amaçları arasında da arz-ı mev’ud (fırat ile nil arası) [n]a sahip olmak vardır. Filistin başlangıcı ve bu gün de bitişi olan g.doğu anadoludaki proje… Aynı zamanda Suriye, Irak, Mısır, Yemen, Libya ve Tunus gibi müslüman ülkelerinin en az 3 e bölünüp kolay lokma olarak yutulmasını sağlayacak projedir…

    Maalesef ki günümüzde tarihten ders çıkaramayan müslüman yöneticiler yüzünden tarih (değil hatalar) tekerrür ediyor. Birileri bir yandan medyada müslümanların lideri ve kurtarıcısı görüntüsü verirken diğer yandan düşmanlarımızın başı Teodor Herzl’in mezarını ziyarete gidiyor. İyi niyetinden şüphemiz olmadığı devletlülerimiz maalesef ki cahillik ve gafilliklerinden bu duruma düşmüşlerdir…

    Allah hataları tekrar tekrar yapanlardan bir delikten iki kez sokulan müslüman(!)lardan eylemesin. (amin)

    Bu arada güzel bir blog olmuş. Abdullah Serdar’dan Allah razı olsun 🙂

  2. Teşekkür ederim Fatih.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir